SFeraKon 2010. - Par riječi o predavanjima
- 07.04.10.
- Autor: Isenhart
- Hitovi: 2522
Kako smo imali priliku saznati na službenim stranicama konvencije SFeraKon, nedavno je potekla erupcija zasad poznatih i potvrđenih predavanja. Prijave se dodaju redom kojem stižu, stoga ih Fantasy-Hrvatska portal prenosi u takvom, izvornom obliku.
Najavu za ovogodišnji SferaKon možete pročitati na ovome linku, a tu je i kalendar na kojeg će pravovremeno biti postavljena satnica. Kako vrijeme do konvencije polako curi niz kapaljku, predstavljamo vam par ovogodišnjih tema i njihove predavače. Također, pozivamo zainteresirane da prate ovaj događaj putem socijalne mreže Facebook, gdje novosti i glasine najbrže stižu.
Space Opera (Marko Fančović)
Povijest, nastanak, podvrste i mijene najmegalomanskijeg, najuzbudljivijeg, najuočljivijeg i znanstveno najklimavijeg među svim podžanrovima znanstvene fantastike, s osvrtom na najznačajnija djela i cikluse.
Marko Fančović (Zadar, 1961.), novinar, ljubitelj, čitatelj, povjesničar, prevoditelj, kritičar i pisac svih fantastičnih žanrova. Bivši član beogradskog Lazara Komarčića, od devedesetih član SFere.
Je li George Melies zaglavio na mjesecu? (Dorijan Celcer)
Rođen u imućnoj obitelji, koristeći sve prednosti svoga staleža, Georges Melies će u filmskoj umjetnosti ostati zapamćen kao neosporni velikan fantastike i pionir specijalnih efekata bujne mašte. Kao redatelj koji je volio dim i eksplozije, možemo ga smatrati prvim blockbuster redateljem koji je redovito pomicao granice u izražavanju fantastičnih okruženja ali i budžetima svojih filmova. Predavanje uz projekcije filmova.
Put do singularnosti (Dorijan Celcer)
Predavač će pokušati uspostaviti logičnu i plauzibilnu vezu između dihotomije prirode i kulture koja dovodi do tehnološke singularnosti. Kao jednu od postaja na tom putu (za kojeg je dvojbeno želimo li proći ali njime neupitno idemo) pokušati će približiti ideju transhumanizma kao ideje koja dovodi do prijelomne točke u kojoj iz humanog prelazimo u posthumano stanje. Kao pomoć će koristiti seriju Ghost in the Shell čiji društveni kontekst odgovara onome što smatra prijelaznim razdobljem, razdobljem u kojem i ljudsko tijelo postaje novi medij.
I (don't) pad: Steampunk i ideologija prčkanja (Milena Benini)
Iako je prvog dana prodaje iPad kupilo više od pola milijuna ljudi, mnogi su glasovi dignuti protiv njega, a vjerojatno najpoznatiji među njima bio je Cory Doctorow, poznat, osim kao pisac i aktivist, i kao veliki obožavatelj steampunka. Kakve veze ima steampunk s protestima protiv Appleovog najnovijeg tehnološkog čuda na kojem korisnik ne može sam promijeniti čak ni bateriju? Zašto su upravo steampunkeri oni koji se najviše ježe od zatvorenih konzumerističkih sustava? I što je, uopće, ideologija prčkanja, ključni sastojak steampunka? Radi li se samo o još jednom ukrasnom kotačiću koji ništa ne radi, ili je u pitanju nešto dublje?
Iz kategorije
Slični članci
Galerija
Kliknite na strip za čitanje! Ako želite pogledati starije brojeve posjetite arhivu.